آزمایش بی خطر نیفتی

آزمایش بی خطر نیفتی

اختلالات کروموزومی در جنین با روش های گوناگونی قابل بررسی هستند . یکی از دقیق ترین روش ها برای بررسی اختلالات کروموزومی نمونه برداری از سلول های جنینی می باشد .این روش مستلزم نمونه برداری از جنین می باشد لازم به ذکر است که این روش نمونه برداری روشی غیرتهاجمی می باشد و تقریبا حدود ۱درصد در بعضی موارد سبب سقط جنین می شود.

برای از بین بردن احتمالات سقط جنین در آزمایشات ،روش های غیر تهاجمی ابداع شدند ،در این روش ها دیگر نیازی به نمونه برداری از جنین نمی باشد همینطور با کمک سونوگرافی و خون مادر می توانیم در این روش اختلال کروموزومی در جنین را پیش بینی کنیم .اگر احتمال اختلالات کروموزومی در جنین بالا بود ،عمل پرخطر نمونه برداری از جنین انجام می شود .

آزمایش-بی-خطر-نیفتی

آزمایش نیفتی  تازه ترین روش غربالگری جنین می باشد که در حال حاضر فعلا در خارج از کشور انجام می شود و می توان با کمک این آزمایش نتایج بسیار خوبی از آن گرفت .

روش کار در این آزمایش اینگونه است که با نمونه گیری از خون مادر و استخراج DNAاز آن می توانیم DNAجنین را که در سرم مادر وجود دارد را بررسی و شناسایی کرد ،اگر در نمونه برداری از جنین اختلال کروموزمی دیده شود ،برای تایید حتما تست انجام می دهیم .

با بررسی های فراوان محققان به این نتیجه رسیده اند که آزمایش نیفتی نسبت به آزمایش غربالگری سه ماه اول و دوم  که در ایران انجام می شود ،نتایج فوق العاده ای دارد .

از مزایای این تست نیز می توان گفت که ،امکان انجام این آزمایش از هفته ۱۰ بارداری هم می باشد و می توان جنسیت جنین را در ایم دوران اطلاع دهد .

البته لازم به ذکر است که هزینه انجام این آزمایش  بالا است و به این دلیل که فعلا این آزمایش در خارج از کشور انجام می شود ،با فرستادن نمونه خون مادر امکان انجام آزمایش نیفتی برای مادران عزیز وجود دارد .

آمینوسنتزآزمایشگاه ژنتیک

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 4 =