افتادگی رحم

افتادگی رحم

افتادگی رحم یکی از شایع ترین مشکلاتی می باشد که بانوان با آن روبرو هستند ، در خصوص افتادگی رحم مهم ترین مسئله این می باشد که خیلی ها علت ایجاد شدن مشکل را نمی دانند ، یا نمی شناسند و یا نمی توان بروز آن پیشگیری کنند ، بنابراین در بیشتر مواقع زایمان طبیعی ، یائسگی و گاهی موارد عفونت ها را علت رخ دادن این عارضه می دانند .
این در صورتی است که متخصصان و پزشکان زنان عوامل دیگری را تاثیرگذار در افتادگی رحم می دانند بنابراین در این مقاله توصیه های متفاوتی در خصوص پیشگیری از بروز این عارضه بیان می کنیم .
در این مقاله علت افتادگی رحم و علت اینکه بانوان به افتادگی رحم دچار می شوند را بیان می کنیم .
دکتر لیلا خلیلی جراح و متخصص زنان و زایمان در پاسخ به علت افتادگی رحم را شل شدن لیگامان های رحمی بیان می کنند .
جابجا شدن رحم بر اثر شل شدن لیگامان های رحمی رخ می دهد و این علت موجب می شود که رحم پایین تر از جای معمولی خود قرار بگیرد .
افتادگی مثانه از دیگر مشکلاتی است که سبب می شود بانوان با آن روبرو شوند ، این مسئله بسیار برای بانوان آزار دهنده می باشد .
دکتر لیلا خلیلی  متخصص زنان وجراح زیبایی علت اصلی افتادگی مثانه را شل شدن دیواره میان واژن و مثانه می دانند ، این امر سبب شده مثانه کمی جابجا شود که بر اثر این جابجایی مجرای ادرار هم جابجا می شوند در نتیجه زاویه میان مجرای ادار و مثانه تغییر می کنند .

افتادگی رحم
بر اثر بروز مشکلات بالا شخص دچار استرس شده که در نهایت بی اختیاری در ادرار رخ می دهد .
علت افتادگی رحم :
این تصور اشتباه وجود دارد که تنها علت افتادگی رحم را زایمان طبیعی می دانند در صورتی که عوامل مختلفی در افتادگی رحم تاثیر گذار هستند ، دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وجراح زیبایی علاوه بر زایمان طبیعی مهم ترین علت های افتادگی رحم را موارد زیر بیان می کند :
1- ژنتیک :
از موارد مهمی که در افتادگی رحم نقش دارد ژنتیک می باشد زیرا در برخی از اشخاص پس ازچند مرتبه زایمان طبیعی هیچ مشکلی رخ نمی دهد ولی در برخی از اشخاص پس از یک مرتبه زایمان به افتادگی رحم دچار می شوند که مهم ترین مسئله ای که در این مواقع دخیل است در رخ دادن این مشکل میتوان به ژنتیک اشاره کرد به همین جهت است زایمان طبیعی را به تنهایی نمی توان علت افتادگی رحم بیان کرد .
2- بالا رفتن سن
3- چاقی
4- یبوست های مکرر
5- تومورهای لگنی
6- سرفه های مزمن
پیشگیری از افتادگی رحم با ورزش :
برخی از بانوان تصور اشتباه دارند و فکر می کنند که این مسئله در هر صورت پیش می آید در نتیجه به دنبال راهکارهای جهت پیشگیری از بروز این مشکل نیستند .
دکتر لیلا خلیلی متخصص زنان وجراح زیبایی این موضوع را خاطر نشان می کند که افتادگی رحم و مثانه اتفاقی نیست و با انجام روش های می توان از بروز افتادگی رحم پیشگیری کرد یکی از این روش ها انجام ورزش های مخصوص می باشد .
با انجام حرکات مخصوص ورزشی پیشگیری از افتادگی رحم تا حد زیادی می توان از وقوع آن پیشگیری کرده ، بنابراین بانوان باردار در طی دوران حاملگی با انجام حرکات ورزشی مخصوص از افتادگی رحم می توانند پیشگیری نمایند .
باید این موضوع را خاطر نشان کرد پس از بارداری نیز ورزش های خاصی باید انجام شود تا به مادران کمک نماید تا از بروز این مشکل پیشگیری شود .
انجام ورزش های پیشگیری از افتادگی رحم متداول ومعمول نیست بلکه بانوان باید آموزش های لازم را فراگیرند تا بدانند که کدام عضلات را باید منقبض نموده و یا کدام عضلات را منبسط نمایند .
بر اثر ورزش های که انجام می شود عضله مورد نظر تقویت شده در نتیجه از بروز مشکل افتادگی رحم پیشگیری می شود .
انجام ورزش های پیشگیری از افتادگی رحم از نیمه دوم بارداری شروع شده و تا پس از دوران پس از زایمان (زایمان طبیعی ویا زایمان سزارین ) باید انجام شود .
توجه به این نکته الزامی است که بانوان پس از انجام جراحی افتادگی رحم جهت پیشگیری از عود مجدد می توانند به انجام این ورزش ها بپردازند .
دکتر لیلا خلیلی جراح و متخصص زنان و زایمان بیان می کنند که اضافه وزن یکی دیگر ازعوامل مهم افتادگی رحم می باشد در نتیجه با کاهش وزن و حفظ نمودن وزن مناسب می توان علاوه بر پیشگیری از بروز این مشکل در کنار تمرینات ورزشی کمک شایانی به درمان این مشکل کرد .
چه زمانی مناسب است به پزشک مراجعه نماییم :
یکی از علت های بی اختیاری ادرار افتادگی مثانه می باشد ، در مراحل اولیه افتادگی مثانه بی اختیاری ادرار به شکل بی اختیاری استرسی می باشد یعنی اینکه با سرفه کردن ، عطسه کردن ، خندیدن ، برداشتن اجسام سنگین ، دویدن وعواملی که استرس زا می باشند شخص با این مشکل روبرو می شود ، در مواقعی که این موارد به شکل مکرر و دائم تکرار شود نیاز است بیمار به پزشک مراجعه نماید .

برچسب گذاری توسط , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =