حاملگی مول

در صورتی که اسپرم با تخمک در هم بیامیزند و باروری آن ها به غلط و نامتعادل انجام پذیرد و به عبارتی توسعه و رشد و تکامل تخمک بارور شده از حالت طبیعی خارج گردد جنین از حالت دیسک مانند اولیه خود به شکل خوشه انگوری در می آورد که اصطلاحا به آن مول می گویند . با این که با بروز چنین باروری نیز  نشانه های حاملگی مول مشخص می شود ولی در کنار آن خونریزی های خفیف ترشحات چرکین و یا تیره رنگ و دردهای زودگذر زیر شکم هم بر زنان عارض می شود . البته نشانه های دیگری نیز در صورت بروز چنین ناهمگونی در رشد جنین بر مادران تاثیر می گذارد که می توان تهوع – استفراغ ناشی از حاملگی را نام برد .

آیا می دانید روزانه چند درصد از زنان دچار حاملگی مول می شوند ؟؟؟ حاملگی مول عارضه ای است که در صورت علائم آن هرچه سریع تر باید به پزشک مراجعه کرد.  دکتر مهزاد هلاوی متخصص نازایی حاملگی مول را با مهارت بالایی تشخیص می دهد و درمان می کند .

پدیده مول به خاطر این که بیش از حد آشکار و به طور غیر منطقی و نامتعادل رشد می یابد ، برآمدگی شکم نیز بیشتر از حالت طبیعی دوران متعادل آبستنی است . علاوه بر این در ماه های چهارم و پنجم مادران آبستن که رشد جنین آن ها غیر طبیعی است ، حرکات و یا تکان هایی از جانب مول ، احساس نمی کنند . اگر چنین پدیده ای تحت نظر پزشک باشد و به طریقه اولتراسون تشخیص داده شود بلافاصله از همان ابتدا به غیر طبیعی بودن حاملگی صحه گذارده می شود و اقدامات پزشکی انجام می پذیرد ولی اگر مشخص نگردد و یا زنی دسترسی به پزشک نداشته باشد در ماه های وسط حاملگی مول گاهی دانه های مدور و گردی را مشاهده می نماید که درون آن ها با مایعی پر شده است که این دانه ها از داخل رحم وی به بیرون افتاده اند . اگر چنین چیزی نیز مورد رویت باشد باید هرچه سریع تر زن آبستن تحت درمان و کنترل پرشک باشد .

حاملگی-مول

حاملگی-مول

برای رفع چنین ناهنجاری تکاملی در جنین لازم است که پدیده حاملگی مول به وسیله کورتاژ بیرون کشیده شود و از آبستنی و بارداری غیر مفید جلوگیری گردد . پزشک پس از بررسی و آزمایش توده ی مول علت و نتیجه چنان حادثه ای را توضیح خواهد داد و یقین بدانید که با مشاهده چنین جنینی نبایستی زنی تا دو سال خود را برای حاملگی مهیا سازد .

برچسب گذاری توسط ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 3 =