علت تعویض مفصل آرنج

علت تعویض مفصل آرنج

متخصص ارتوپد ، جراح ارتوپد

تعویض مفصل آرنج زمانی رخ می دهد که آرنج بیمار در اثر برخورد ضربه آسیب می بیند. شدت آسیب اگر به قدری باشد که بیمار دیگر قادر به حرکت دادن آرنج و دست خود نباشد و حتی با انجام عمل جراحی نتوان آن را اصلاح کرد، به تشخیص جراح ارتوپد، تعویض مفصل آرنج توسط جراح متخصص صورت می گیرد.

تعویض مفصل آرنج

چگونگی ساختار مفصل آرنج

مفصل آرنج، مفصل لولایی شکل می باشد که قسمت ساعد دست را به قسمت بازو متصل می کند.این مفصل، مکانی برای اتصال زردپی ها و رباط ها نیز می باشد. پس یکی از حساس ترین مفصل های فوقانی در بدن، مفصل آرنج است.

جراحی تعویض مفصل آرنج

تعویض مفصل آرنج در صورتی که بیمار دچار آسیب شدیدی شده باشد، و قادر به حرکت دادن آن نباشد، به صورت یک عمل جراحی انجام می گیرد.

در این عمل، متخصص جراح ارتوپدی با برداشتن مفصل آسیب دیده و جایگزین کردن یک مفصل مصنوعی آرنج، مشکل حرکت دادن آرنج و ساعد و بازو را بهبود  می بخشد. عمل جراحی تعویض مفصل آرنج با وجود بسیاری از رشته های عصبی، رباط ها و زردپی ها در این محل لولایی شکل، یک عمل جراحی بسیار حساس است که نیاز به دقت و تجربه بالایی دارد که حتما باید توسط جراح و متخصص ارتوپد ی انجام شود.

در جراحی تعویض مفصل با تخلیه کردن مفصلی که خرد شده و آسیب دیده، یک مفصل مصنوعی در قسمت لولایی آرنج جایگزین شده، و باعث بهبود عملکرد حرکتی آرنج بیمار می شود، این مفصل مصنوعی که از جنس فلزی است، با چند روش در محل مفصل قبلی  جایگزین می شود.

روش های جایگزین شدن مفصل آرنج

در یکی از این روش ها مفصل مصنوعی آرنج، با استفاده از سیمان استخوانی، در محل مفصل جایگذاری می شود.

در روش دیگر که به آن روش بدون سیمان هم می گویند، مفصل مصنوعی را که از جنس فلزی است را با استفاده از روش های درمانی خاص به  استخوان متصل می کنند. برا متصل شدن فلز با استخوان بیمار از سلول های استخوانی کمک می گیرند به این صورت که با رشد آن ها این اتصال صورت می گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − ده =